Další knižní doporučení Emila.čtenáře, tentokráte i formou bratrského dialogu o skandinávských krimirománech

 

2

 Čus!
 
 • Jmenuju se Emil.čtenář, jsem v septimě na střední a rád čtu, což jste asi pochopili ;)
 • potřetí se tu společně setkáváme a dnes vám přiblížím můj včerejší rozhovor s bráchou Ignácem, kterej mě teda dost pobavil :)
 • Ale zároveň – a to je podstatný – dnes zčekujeme, co ze severskejch detektivek a thrillerů rozhodně stojí za doporučení, protože už jich je opravdu hodně a není špatný si v tom trochu udělat přehled.
 

   Pixel7

 • EMIL (zakousne se do jablka): Brácha?
 • IGNÁC (zvedne oči od knihy, káravě): Nemluv s plnou pusou.
 • EMIL (obrátí oči k nebesům): Jojo… Hele, doporuč mi nějakýho dobrýho Seveřana, nějakej další cool thriller, nebo klidně i celou sérii. Ale už jsem jich pár četl, znám Adlera-Olsena, Larssona, Larssonovou, Keplera, Theorina, Kallentofta, Nesbø a Mankella.
 • IGNÁC: Nesser.
 • EMIL (zakucká se): Cože? WTF, brácha, já jsem snad špatně slyšel.
 • IGNÁC (uskočí před gejzírem, vyčítavě): Poprskal jsi mi knihu.
 • EMIL (zamračeně, výhružně): Mohl bys zopakovat, co jsi předtím řekl?!
 • IGNÁC (trpělivě): Håkan Nesser. Švédský spisovatel, který hned třikrát získal cenu za nejlepší švédskou detektivku a taky cenu Skleněný klíč za nejlepší skandinávský krimiromán. A to už v té velké konkurenci něco znamená. Má dvě dobré série s inspektory Van Veeterenem a Gunnarem Barbarottim. Milovníci stříkající krve a akčních scén by mohli být poněkud zklamáni, ale ti ostatní si přijdou na své – Nesserovy příběhy jsou psány uvážlivým stylem s neotřepanými dialogy, vtipem i nevšedními postřehy.
 • EMIL (pobaveně): Aha. Haha, LOL :) Už jsem myslel, že na mě zkoušíš nějaký hejty.
 • IGNÁC (nerušeně): A pak ještě HjorthRosenfeldtem a jejich série o Sebastianu Bergmanovi. Tu jsem nedávno doporučil češtinářce a vypadala vážně spokojeně. Sebastian Bergman je totiž naprosto nesnesitelný a arogantní policejní psycholog, se kterým nikdo nechce pracovat. Což je přidaná hodnota, která okořeňuje každý napínavý příběh v rámci série. Mimochodem, jeden z autorů, Hans Rosenfeldt, je zároveň i tvůrce dnes už takřka legendárního a mimořádně dobře hodnoceného švédsko-dánského seriálu Most, kde vystupuje podobně svérázná postava tak trochu asociální policejní vyšetřovatelky.
 • EMIL (spokojeně): Díky, brácha.
 
 • Ignác mě nezklamal a poradil. A já vám teď zrekapituluju další autory, který podle mě opravdu stojí za to a který jsem zmínil, že znám. Cože jsem to teda už četl?
 

   česká literatura


 • Stieg Larsson – Tak tenhle chlapík po vydání své temné trilogie Milénium odstartoval obrovskej celosvětovej boom skandinávskejch krimirománů. A dost možná, že inspiroval většinu dnešních bestselleristů tohoto žánru. Samotná oceněná trilogie (Skleněný klíč atd.) se pořád drží na vrcholu čtenářskejch zájmů, byla i zfilmována (podle mě podařený švédský filmy), první díl Muži, kteří nenávidí ženy navíc zfilmovali i Amíci, kteří si tam samozřejmě museli dosadit svý herce, aby to americký publikum pobralo. Ale proč ne, jak se říká – proti gustu žádný myšpulín :D Jen škoda, že se Stieg Larsson svýho fenomenálního úspěchu nedožil, zemřel bohužel příliš mladej, to je mi líto :(

 • Jussi Adler-Olsen – Jeden z mých největších oblíbenců, ne-li vůbec ten největší. Jeho kodaňské Oddělení Q řeší hafo zajímavejch případů a kauz, příběhy jsou strhující a černej humor, především v rozhovorech mezi hlavní vyšetřovatelskou dvojicí – ten je fakt cool. A taky cena Skleněný klíč, za Vzkaz v láhvi, kterej poodhaluje, jak to může chodit v rámci náboženských sekt. Brácha už o tomto autorovi mluvil a shrnul ho dobře, tak mrkněte.
  .

 • Åsa Larssonová – Často bývá považována za první dámu současný severský detektivky a určitě zaslouženě. Knihy mají šmrnc, někdy jsou i jadrnější a trochu random a navíc s vyšetřovatelkou Rebeckou Martinssonovou nasajete atmosféru Laponska, kde se případy odehrávají. A do Laponska se v jinejch knihách ani naživo nejspíš hned tak nepodíváte. Obzvlášť doporučuju oceněnou Oběť Molochovi, pokud teda úzkostlivě nebazírujete na tom, že musíte vše číst chronologicky ;)

 • Lars Kepler – Jeden z všeobecně nejoblíbenějších autorů, teda vlastně dueto, protože to je pseudonym, pod kterým se skrývá manželská dvojice. Jejich detektiv Joona Linna je na můj vkus občas příliš dokonalej a nezlomnej, ale to neubírá knihám ze série na jejich přitažlivosti. A zejména jejich čtvrtá kniha Písečný muž fakt stojí za to a je mimořádně napínavá. A to snad už od druhý strany, kde mezi zdmi psychiatrický léčebny začíná pořádný drama.

 • Johan Theorin – Jedinej z autorů, kterej nemá v hlavní roli žádnýho komisaře ani detektiva, ale Gerlofa Davidssona. Což je obyvatel švédskýho ostrova Öland, kde se příběhy odehrávají, a tato skutečnost je zásadní, protože kulisy ostrova vytvářejí příběhům naprosto jedinečnou atmosféru. Po vynikajícím prvním díle Mlhy Ölandu přišla ještě o fous lepší Smršť, v níž se zdařile prolíná minulost s přítomností. A tato kniha taky obdržela cenu Skleněný klíč.

 • Mons Kallentoft – Tak tenhle chlapík je jednoznačně největší poeta mezi skandinávskými krimi-autory :) Jeho styl psaní je trochu specifickej, místy až básnickej, v názvech knih má roční období i přírodní živly a v hlavní roli mladou inspektorku Malin Forsovou. Mně osobně jeho styl sedí, mrkněte na Zimní oběť nebo Letní smrt a posuďte sami.

 • Jo Nesbø – Jméno tohoto chlapíka asi není třeba zvlášť představovat, jeho knižní série a svérázný inspektor Harry Hole patří mezi vůbec nejúspěšnější a taky nejčtenější krimi-počiny. Za sebe doporučuju třeba Sněhuláka a Červenku. Jo Nesbø je vůbec hustej týpek – talentovanej norskej fotbalista, popová hvězda a finanční makléř, kterej o psaní říká: Je to džob snů, nemusím každý den příliš brzy vstávat, dělám, co mě baví (tj. vyprávím své příběhy) a ještě mě za to dobře platí. :)

 • Henning Mankell – Autor, kterej se proslavil už v období před Stiegem Larssonem, a to sérií detektivek s komisařem Kurtem Wallanderem v hlavní roli. Příběhy v rámci série jsou možná někdy trochu rozvláčnější a old school, ale napětí a hloubka jim rozhodně nechybí. Mankellovy knihy byly téměř kompletně zfilmovány a dočkaly se řady ocenění včetně Skleněného klíče.
 
  Pixel1
 
 • Dnes jsem se teda dost nezvykle rozepsal, vím o tom ;)
 • Ale chtěl jsem, abychom se v těch skandinávskejch autorech společně hezky zorientovali.
 • Btw. jednotlivý knihy všech sérií jsou většinou psaný tak, že tvoří ucelenej a hotovej příběh. A předchozí události se v nich srozumitelně zrcadlí. Takže není nezbytně nutný začít číst sérii od prvního dílu, klidně sáhněte po některým pozdějším (kterej vám třeba byl někým doporučen) a k těm předchozím se pak vraťte. A nebojte se, ochuzeni nebudete :)